wtorek, 10 stycznia 2012

Jak rysować sierść?

Witam,
Obiecałam wytłumaczyć jak narysować sierść u zwierząt w ołówkowych portretach, 
w tym celu posłużę sie ostatnim rysunkiem kociaka. Poniżej są 4 etapy rysunku, trzeci z nich jest robiony aparatem więc gorszej  jakości.
Ja rysuję sierść ołówkiem automatycznym 0.5mm z wkładem hb lub B, jeżeli sierść ma być ciemna dodatkowo rysuję ją ołówkami o miękkości powyżej B4.
Drawing Mocha in few steps, A4, pencils
1. Żeby narysować sierść u zwierzaka trzeba najpierw ustalić kierunek sierci, czyli przyjrzeć się zdjęciu i zauważyć, w którą stronę sierść "kładzie się" na zwierzęciu, w którą stronę wywijają się poszczególne pasma oraz gdzie pada cień.

2. Rysowanie sierści czy włosów to żmudne zajęcie i wymaga cierpliwości, gdyż trzeba rysować włoski po kolei, niemal każdy oddzielnie, włosek obok włoska, lecz w taki sposób, aby płynnie tworzyły pasmo. Najpierw można wykreskować pewien kawałek sierści np. głowy, następnie trzeba nałożyć jeszcze jedną warstwę sierści, czyli uzupełnić kreseczkami miejsca tam gdzie sierść jest rzadsza. Tak samo dozujemy cień w sierści, im więcej kresek tym sierść staje się ciemniejsza i gęstsza, zaś zmniejszając ilość kresek akcentujemy światło, "wybrzuszenie" danej części ciała.

3. Kolejna kwestia to kolor sierści, a raczej odcień szarości w przypadku ołówka. Jeśli sierść ma być jasna używamy twardszego ołówka hB lub H ileśtam zależnie od uznania :)  i kreski staramy się rysować płynnie i nie przyciskając mocno ołówka aby nie wydrapywać kartki lub nie robić "placka" na końcu każdej kreski.

4. Jeśli mamy narysować ciemniejszą sierść, można użyć wkładu b do ołówka mechanicznego albo hb i następnie przyciemnić sierść tradycyjnym ołówkiem o wyższej miękkości, oczywiście znów należy to robić płynnie i w miarę zachowywać widoczność pojedyńczych włosków.

5. Na przykładzie powyższego rysunku Mocha'y widać jednak, że nie zawsze należy dokładnie kreskować sierść, to zależy od zdjęcia. Tu sierść jest dokładnie rysowana głównie na głowie i jednej przedniej łapie, reszta ciała jest jakby w dalszym planie, dlatego siłą rzeczy sierść powinna być tam bardziej rozmazana, oddalona...

To by było na tyle, nic więcej nie przychodzi mi do głowy, starałam się to jasno wytłumaczyć ale znów mam za mało rysunków pomocniczych ;)

Mam nadzieję że się trochę przyda :)
Pozdrawiam :)

środa, 4 stycznia 2012

Futrzaki w ołówku

        Dziś kolejne portrety zwierzaków w ołówku (ołówki mechaniczne 0,5mm z wkładem hb i tradycyjne B2-8),
w następnym poście postaram się przybliżyć w kilku krokach jak rysuję sierść. Może komuś się przyda :)
Uwaga, zapowiadają się zmiany w sposobie rysowania, zabieram się bowiem za kolory :D, dość tych szarości za oknem (tam ich jest wystarczająco) i na papierze :)
Chyba chwycę za pastele, myślę jednak również nad akrylami lub olejami...
Zobaczymy co z tego wyjdzie :)
 Thank you arcignogatto for permission to use this beautiful photo:
http://titolec87.deviantart.com/favourites/#/d38karu
 Zamówienie dla:

Do zoba :D
Być może następnym razem już w kolorach :)